Rozwój małego dziecka -28.01.2019

Drugą styczniową audycję postanowiłyśmy poświęcić społecznemu i emocjonalnemu rozwojowi małego dziecka. Odwiedzą nas przedstawicielki Instytytu Małego Dziecka im Astrid Lindgren, Magdalena Jankowska i Jagoda Konieczna-Blicharz, które opowiedzą co wspiera w rozwoju małe dzieci, na czym polegają i w czym pomagają grupy zabawowe skierowane do dzieci poniżej lat 3. Będziemy rozmawiać o tym, jak powinien przebiegać proces adaptacji do przedszkola. Jak przygotować na nie dziecko, a jak powinien zadbać o siebie rodzic. Porozmawiamy także o ubiegłorocznym 25-leciu Instytutu, jego misji i tym, jak zmieniło się na przestrzeni tego czasu.

Opowiemy również o wartościowych książkach, skierowanych do małych dzieci, które uczą ich rozpoznawać emocje i przygotowują do pójścia do przedszkola. Wśród omawianych przez nas lektur m.in. Rok w przedszkolu, „Feluś i Gucio idą do przedszkola” Katarzyny Kozłowskiej i „Kolorowy potwór”Anny Llenas.

Jagoda Konieczna-Blicharz – psycholog, w Instytucie Małego Dziecka pracuje, prowadząc grupowe zajęcia dla małych dzieci (w wieku od urodzenia do 3 lat) i ich rodzin, czyli Grupy Zabawowe, Klub Dwulatka, spotkania rodzinne „Z dzieckiem na kolanach” oraz warsztaty rozwojowego „Kawiarenka u Astrid” dla rodziców małych dzieci. Prowadząc zajęcia i warsztaty wspiera całościowy rozwój dzieci i kompetencje wychowawcze rodziców. Współtworzy także programy służące rozwojowi i uczeniu się małych dzieci, przygotowuje publikacje dla rodziców. Już na studiach chciała się poświęcić się pracy z najmłodszymi dziećmi i ich rodzicami, uważając, że pozwoli to na wspieranie rodzin w kluczowym dla nich okresie życia – praca w Instytucie jest realizacją tego marzenia zawodowego.

Magdalena Jankowska – nauczyciel przedszkolny. W IMD prowadzi zajęcia rozwojowe dla rodziców i dzieci (Grupy Zabawowe, Klub Dwulatka, Małe Przedszkole, spotkania rodzinne), pracuje w Punkcie Przedszkolnym IMD w grupie dla dzieci w wieku 2,5 do 5 lat. W ramach szkolenia z Metody Projektów prezentuje projekty prowadzone z dziećmi w wieku przedszkolnym i dzieli się swoimi doświadczeniami w tym obszarze.

Do usłyszenia w poniedziałek, 28. stycznia o godz. 20:00 w Radiu Emaus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *