Rodzi się rodzic – Dziewczynki mają moc

Porozmawiajmy o dziewczynkach. Boom na literaturę i kulturę skierowaną do nich trwa od pewnego czasu, a rok 2017 przyniósł wysyp publikacji o mocnych, inspirujących kobiecych bohaterkach, które odważnie wchodzą w polemikę z popkulturowymi stereotypami i przeświadczeniem, że są sprawy nie-dla-dziewczynek. Opublikowano kilka znaczących pozycji polskich i tłumaczonych, spośród których wybieramy czasopismo „Kosmos dla dziewczynek” i książkę Anny Dziewit-Meller jako najbardziej reprezentatywne zjawiska. Cztery numeru „Kosmosu dla dziewczynek” – przełomowego czasopisma świadomie grającego z różową konwencją, zawiera ogrom treści: wywiadów, opowiadań, artykułów, komiksów, w których młode czytelniczki znajdą mnóstwo niestereotypowych przekazów. Każdy numer dwumiesięcznika ma inny motyw przewodni – pierwszy – MOC, drugi – PREZENT, trzeci – DZIELENIE i czwarty – MAMY, w każdym znajdą się teksty ważnych twórczyń/twórców (m.in. Zofii Staneckiej, Justyny Bednarek czy Marcina Wichy) oraz ilustracje znakomitych autorek (m.in. Emilii Dziubak, Marianny Oklejak czy Katarzyny Bogdańskiej).

Anna Dziewit-Meller w fabularyzowanym zbiorze krótkich szkiców biograficznych (pięknie zilustrowanych przez Joannę Rusinek) wybiera polskie kobiece bohaterki z różnych epok: od Świętosławy, poprzez Izabelę Czartoryską, Marię Komornicką, Simonę Kossak, Stefanię Wilczyńską i Ireną Sendlerową aż do Wandy Rutkiewicz. Dzieli je bardzo dużo, ale łączy – duch sprawstwa! Tę podróż w czasie scala fikcyjna narracja Henryki Pustowójtówny, bohaterki powstania styczniowego. „Odważne i mądre dziewczyny – takie jak ty i Twoje koleżanki! – mają miejsce w historii” – mówi Henryka wprost do ucha małej czytelniczki.

Przed nami rewolucja dziewcząt. Co z tego wyniknie?

Z Joanną Czeczott, wice-naczelną dwumiesięcznika „Kosmos dla dziewczynek” oraz Anną Dziewit-Meller, autorką książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” porozmawiają Marta Kowerko-Urbańczyk i Natalia Szenrok-Brożyńska. Pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „RODZI SIĘ RODZIC” odbędzie się 13 czerwca o godz. 18:00 na Scenie Nowej w CK Zamek w Poznaniu. Wstęp wolny. Zapraszamy!

 


ZAMEK Z KSIĄŻEK: RODZI SIĘ RODZIC
„DZIEWCZYNKI MAJĄ MOC” – SPOTKANIE Z JOANNĄ CZECZOTT i ANNĄ DZIEWIT-MELLER
Prowadzenie: Marta Kowerko-Urbańczyk, Natalia Szenrok-Brożyńska
13.06.2018 g. 18 Scena Nowa / wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *