Porozmawiajmy o ilustracji – 27.11.2017

Najbliższą audycję postanowiłyśmy poświęcić ilustracji w książce dla dzieci. Pretekstem do rozmowy stanie się książka Sebastiana Frąckiewicza “Ten łokieć źle się zgina” wydana niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne. Książka zawiera rozmowy z polskimi ilustratorami różnych pokoleń: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Bartłomiej Gaweł, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Piotr Socha, Rafał Wechterowicz i Józef Wilkoń.

Zastanowimy się nad kondycją polskiej ilustracji w książce dla dzieci, nad trendami i tendencjami, które stają się jej udziałem. Przyjrzymy się bohaterom książki Sebastiana, którzy opowiadają o funkcjonowaniu w zawodzie ilustratora.  Co mu mówią i kogo wśród nich brakuje? Dlaczego dobra ilustracja w książce jest taka ważna? Czy warto zwracać na nią uwagę? Czy piękna książka obrazkowa jest wielkomiejską domeną? Jak poruszać się w gęstwinie książek dziecięcych? Jakie książki pamiętamy z dzieciństwa, a jakie towarzyszą naszym dzieciom?

W części “Cała wioska poleca” po 22.00 opowiemy o książkach Justyny Styszyńskiej z serii IDOL (wyd. Widnokrąg), w tym najnowszej poświęconej Fridzie Kahlo oraz o 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!.

Do usłyszenia w poniedziałek 27 listopada o 21:15.

Sebastian Frąckiewicz (ur. 1982) – urodził się w Sieradzu, a wychował we wsi Chociw, którą można znaleźć na dokładnych mapach samochodowych. Dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw komiksowych, pracował także jako copywriter w agencjach reklamowych. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Filmie” oraz w internetowym magazynie dwutygodnik.com i w portalu filmweb.pl. Obecnie współpracuje głównie z „Polityką” i „Przekrojem”. Wydał dwie książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce oraz Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa wielkopolskiego. Mieszka w Poznaniu. / fot. Alicja Frąckiewicz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *