„Obie”

Podczas poznańskiego spotkania udało nam się zadać kilka pytań autorkom „Obie” – Justynie Bargielskiej i Iwonie Chmielewskiej. Zapraszamy do posłuchania.

Materiał dostępny jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jOL7JZGAwWE

Informacje o książce i autorkach ze strony internetowej Wydawnictwa Wolno (www.wydawnictwowolno.pl):

Obie to książka powstała w wyniku spotkania dwóch znakomitych i wyjątkowych autorek – poetki Justyny Bargielskiej i twórczyni książek obrazowych Iwony Chmielewskiej. To niezwykła opowieść o różnych obliczach macierzyństwa, często przemilczanych i pomijanych. Opowieść o szczęściu i lękach bycia matką, kalejdoskopie emocji, o tajemnicy „dawania życia”, rozstawaniu się z dzieckiem, o uśmiechu przez łzy. To książka pełna symboli, która nie tylko prowokuje do zadawania wielu pytań, ale także pozwala za każdym razem odnajdywać w niej nowe znaczenia. Rzadko zdarza się, że w rezultacie współpracy autorek o tak niezależnych osobowościach, powstaje dzieło skomponowane w sposób pozwalający na doskonałe współbrzmienie dwóch głosów. W Obu żaden z nich nie staje się dominujący. Tekst Bargielskiej przeobraża się niepostrzeżenie w wizualną historię Chmielewskiej, wypełnioną charakterystycznym dla jej języka światem motywów i zaskakujących połączeń. Wybitnie piękny picturebook zdecydowanie dla dorosłych!

Justyna Bargielska – poetka i pisarka. Autorka tomów poetyckich, m.in. China Shipping (2005), Bach for my baby (2012), Nudelman (2014). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, słoweński i bułgarski. Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za tom poetycki Dwa fiaty (2009) oraz za prozatorski debiut Obsoletki (2010). W 2014 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę Małe lisy.

Iwona Chmielewska – ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picturebook. Jej książki publikowane były w Korei Południowej, Japonii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award (2011, 2013). Za książki Pamiętnik Blumki (2011) oraz abc.de (2015) nominowana do nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis. Ostatnio opublikowała m.in.: Kłopot (2012), O tych, którzy się rozwijali (2013), Królestwo dziewczynki (2014), W kieszonce (2015).

*Wykorzystane zdjęcia i materiały graficzne zostały wykorzystane dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wolno.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *