Idea

Pomysł na audycję powstał z tęsknoty za radiem i naszych wieloletnich rozmów o dzieciach. Znamy się od lat, najpierw mijałyśmy się na korytarzach Collegium Novum i Collegium Maius w Poznaniu, gdzie studiowałyśmy filologię. Potem nasze ścieżki przecięły się w studenckim radiu, gdzie współtworzyłyśmy program o książkach. Po wspólnej radiowej pracy pozostały piękne wspomnienia, a między nami zaiskrzyło na dobre. Niemal w tym samym czasie zostawałyśmy mamami, co dostarczyło nam wielu wspólnych tematów do rozmowy i zaowocowało piękną przyjaźnią. I tak od lat nie możemy się nagadać, wymieniamy się ideami, inspiracjami i książkami.

Do tej wspólnej podróży zapraszamy naszych słuchaczy – dorosłych, których interesują obszary różnych dziedzin związanych z małymi dziećmi.

W naszym doświadczaniu rodzicielstwa jest dużo przestrzeni na dialog, dużo miejsca na rozmowę. I taka też jest “Cała wioska”. Rozmawiamy ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim zapraszamy gości, ekspertów i entuzjastów w swoich dziedzinach, z którymi szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Interesują nas tematy związane ze współczesnym rodzicielstwem. Rozmawiamy o ciąży, porodzie, karmieniu piersią, rodzicielstwie bliskości, noszeniu w chuście, BLW, pierwszych dniach w przedszkolu, rodzeństwie. Nie ufamy gotowym receptom, ale wierzymy we wspierające treści, które towarzyszą nam w stawaniu się lepszym rodzicem.

Rozmawiamy też o kulturze dla dzieci – a jakże! – a w szczególności o książkach, z którymi obie jesteśmy związane zawodowo. Omawiamy ciekawe tytuły związane z rodzicielstwem oraz polecamy dobrą literaturę dla dzieci. Wierzymy w moc pięknej i niebanalnej książki, widzimy na co dzień jak kształtują gust i wyobraźnię. Chcemy odinfantylizować myślenie i mówienie o kulturze dla dzieci. Interesują nas książki, nie książeczki, czy bajeczki. Nie teatrzyki, pioseneczki, tylko kultura i sztuka na najwyższym poziomie, do której odbioru mają prawo także najmłodsi. Z zalewu rozmaitych wydarzeń kulturalnych dedykowanych dzieciom, wyławiamy te najbardziej ciekawe, wartościowe i informujemy o nich, zapraszając do udziału. Relacjonujemy wydarzenia dla dzieci, w których uczestniczymy osobiście.

Całość przeplatamy kojącą i energetyzującą muzyką.

Tytuł audycji nawiązuje do afrykańskiego przysłowia mówiącego, że „Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska” oraz do książki Agnieszki Stein o takim właśnie tytule. (Potrzebna cała wioska. Agnieszka Stein i Małgorzata Stańczyk w rozmowie, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2015).