Dziecko w szkole – 25.09.2017

Wrzesień to czas szkolnych początków i powrotów. I wyzwań, które bez wątpienia stawia przed dzieckiem i rodzicem szkoła. We wrześniowej audycji porozmawiamy o relacji rodzic-dziecko w szkolnym kontekście. Jak rodzic może wspierać edukację dziecka? Czym jest szkolna presja i jak się z nią uporać? Jak zmniejszyć jej opór? Jak motywować do odrabiania z prac domowych? I przede wszystkim – jak w polskich warunkach próbować wspierać edukację opartą na zaufaniu a nie przymusie?

W refleksji nad szkolnymi wyzwaniami towarzyszyć nam będzie humanistyczna myśl Jespera Juula, duńskiego terapeuty rodzinnego i pedagoga o światowej renomie.  Porozmawiamy o niej z Sylwią Śliwocką, psychologiem, psychoterapeutką w procesie certyfikacji, trenerką Familylab Polska, założycielką Akademii EQ, która w swoim zamyśle oferuje rodzicom możliwość podnoszenia swoich kompetencji rodzicielskich i wzmacniania relacji między członkami rodziny. Prywatnie żoną, mamą czwórki dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Jak co miesiąc, nie zabraknie również rekomendowanych przez nas książek. Omówimy m.in. “Edukację migrację” pod redakcją Emilii Kledzik i Małgorzaty Praczyk (Wydawnictwo Media Rodzina), “Wolne dzieci” Petera Greya (Wydawnictwo Mind), “Godzinę wychowawczą. Rozmowy o polskiej szkole” Aleksandry Szyłło (Wydawnictwo Czarne), “Rodzinę slow. Jak zwolnić odbudować więzi doświadczyć większej radości” Bernardette Noll (Samo Sedno) oraz kilka propozycji z tematem szkoły dla dzieci.

W części “Cała wioska poleca” zaprosimy na najbliższe ciekawe wydarzenia kulturalne mające swoje odsłony w Poznaniu czyli Festiwal Kino Dzieci, Festiwal Literatury dla Dzieci oraz Międzynarodowy Tydzień Rodzicielstwa Bliskości.

Do usłyszenia w poniedziałek 25 września o godz. 21:15.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *