Dzieci i wojna – 23.01.2017

Okropieństwa wojny, które trudno zrozumieć dorosłemu, są jednym z najtrudniejszych tematów do rozmowy z dziećmi. W pierwszej audycji w nowym roku postanowiłyśmy zastanowić się nie tylko nad tym, jak mówić z dziećmi o wojnie, ale przede wszystkim jak wychowywać do pokoju w coraz mniej stabilnym świecie. Jak nauczyć pokojowego rozwiązywania konfliktów i szacunku do drugiego człowieka? Myślimy o zrównanym z ziemią Aleppo – mieście w pogrążonej w wojnie Syrii, i o innych miejscach na świecie, gdzie trwał, trwa lub trwać będzie konflikt zbrojny.  Ale myślimy też o dzieciach rosnących w pokoju. Czy możemy wyjść poza bezradność i w jaki sposób tego dokonać?

Naszym gościem będzie Joanna Roszak – poznańska poetka i nauczycielka, która podzieli się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat tego jak wśród dzieci i młodzieży szerzyć ideę pokoju, uczyć empatii i otwartości na drugiego człowieka. Przywołamy i omówimy przydatne ku temu książki oraz podarujemy naszym odbiorcom prezent. Ucieszy on szczególnie nauczycieli gdyż będzie to plan zajęć o pokoju stworzony przez Joannę Roszak. Scenariusz jest dostępny poniżej dla wszystkich do dobrowolnego wykorzystania, prosimy o uszanowanie praw autorskich, które należą do Joanny Roszak. Tymczasem zapraszamy do słuchania nas w poniedziałek, 23 stycznia o godz. 21:15.


Joanna Roszak – pracuje jako adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz uczy języka polskiego w poznańskim gimnazjum i liceum. Poetka (“lele”, “wewe”, “ladino”, “tego dnia”). Wiceprezeska i współzałożycielka Fundacji Józefa Rotblata (www.fjr.org.pl). Ostatnio wydała książki: “Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia” oraz “Słyszysz? Synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej”. Inicjatorka wielu akcji literackich dla młodzieży szkolnej. W 2016 roku wyróżniona w ramach Nagrody im. Ireny Sendlerowej dla nauczycieli, którzy naprawiają świat. Obecnie pracuje nad biografią Józefa Rotblata.

 

EDUKACJA DLA POKOJU – SCENARIUSZ – JOANNA ROSZAK

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *