Dzieci i sztuka – 28.05.2018

Czy niebo zawsze musi być niebieskie, a trawa zielona? Czy kolorowanki to faktycznie najgorsze zło? Jak i po co uczyć dzieci wrażliwości na sztukę? Co jest ważne w edukacji artystycznej dzieci i kiedy oraz jak najlepiej zacząć? Na te i inne pytania dotyczące tematu “dzieci i sztuka” postaramy się znaleźć odpowiedzi rozmawiając z Dorotą Kęstowicz – artystką, absolwentką UAP oraz UWM w Olsztynie, która od wielu lat działa na polu edukacji artystycznej z małymi dziećmi oraz z młodzieżą, organizując profesjonalne wystawy, spotkania, akcje artystyczne i wykłady o sztuce dla młodych twórców. Dorota Kęstowicz jest głęboko zaangażowana w życie artystyczne szkoły teatralnej “Łejery” w Poznaniu oraz współpracuje z różnymi ośrodkami kultury propagującymi rozwój i kreatywne działania dla dzieci i młodzieży. Tradycyjnie w audycji polecimy kilka książek związanych z tematem zaznajamiania dzieci z rozmaitymi dziedzinami sztuk plastycznych oraz wizualnych i zagadnieniem twórczości artystycznej. Przywołamy m.in. takie tytuły jak “Linnea w ogrodzie Moneta” Christiny Björk i Leny Anderson (Wydawnictwo Zakamarki), “S.Z.T.U.K.A” Sebastiana Cichockiego i Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwo Dwie Siostry), “Wielka historia małej kreski” Serga Blocha (Wydawnictwo Zakamarki) oraz “Gwiaździstą noc Vincenta” Michaela Birda (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).

W części “Cała wioska poleca” porozmawiamy z Joanną Teklą Woźniak – kuratorką programu edukacyjnego w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, która zapozna nas z ofertą edukacji artystycznej dla rodziców i dzieci. Nie zabraknie akcentu związanego z Dniem Matki – podzielimy się bowiem wrażeniami po obejrzeniu filmu “Tully” w reżyserii Jason Reitman, na podstawie scenariusza Diablo Cody, z główną rolą Charlize Theron. Zaprosimy też słuchaczy na ciekawe wydarzenia dla rodziców i dzieci, które odbędą się niebawem w Poznaniu.

Do usłyszenia w poniedziałek 28 maja o godz. 21:15.

Dorota Kęstowicz – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 1994-1999. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni tkaniny artystycznej profesor Anny Goebel na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Jest absolwentką Wydziału Edukacji Artystycznej UWM w Olsztynie. Dyplom z malarstwa uzyskała  w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego. Była nominowana do nagrody im. Marii Dokowicz za najlepszy dyplom roku. Uczestniczyła w Międzynarodowych i Ogólnopolskich Biennale Malarstwa i Tkaniny. W swoim dorobku posiada wiele wystaw zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych. W swojej twórczości angażuje wiele mediów jak malarstwo, tkanina, grafika, czy fotografia. Tematem przewodnim jej realizacji jest pejzaż i portret, inspiracja naturą, w której barwa i związany z nią świat emocji stają się źródłem do tworzenia własnej wizji i interpretacji rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *