Czytanie dzieciom – 24.04.2017

Kwiecień to miesiąc książkowego świętowania – 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia celebrować będziemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji nasza kwietniowa audycja poświęcona będzie tematowi czytania dzieciom.

Porozmawiamy o tym, dlaczego warto głośno czytać dzieciom i w jaki sposób można to robić. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, od jakiego wieku warto rozpocząć czytanie z dziećmi oraz co czytać z najmłodszymi. Doradzimy, jak zabrać się do nauki samodzielnego czytania z dzieckiem w wieku przedszkolno-szkolnym, a także jak zachęcić dziecko starsze do czytania. Naszym ekspertem będzie Małgorzata Swędrowska, niektórym znana jako Pani Smykałka, mająca dziewiętnaście lat praktyki nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni na UAM w Poznaniu, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, autorka elementarza dla dzieci w wieku przedszkolnym (premiera we wrześniu 2017 roku), animatorka i popularyzatorka literatury dla dzieci.

Poza tym w audycji omówimy książki o czytaniu. Pojawią się takie tytuły jak: „Co czytali sobie kiedy byli mali?”, „Szwecja czyta. Polska czyta”. Z kolei w dodatku także będzie książkowo. Odkryjemy zapomnianą i mało znaną klasykę, która została na nowo, świetnie wydana – „Ludwik Jerzy Kern dzieciom” (Nasza Księgarnia), „Kern. Wiersze dla dzieci” (Wydawnictwo Wytwórnia),  „Lodorosty i bluszczary” Jerzego Ficowskiego (Wydawnictwo Wolno) oraz zachęcimy do słuchania dobrych audiobooków (Wydawnictwo Buka).

Zapraszamy do słuchania nas w poniedziałek, 24 kwietnia po 21:15.

Małgorzata Swędrowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni na UAM w Poznaniu, trenerka PSPiA KLANZA, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, popularyzatorka literatury dziecięcej na licznych warsztatach dla dorosłych (nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców), autorka artykułów oraz elementarza dla dzieci w wieku przedszkolnym (premiera jesienią tego roku). W 2016 roku nominowana przez Polską Sekcję IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Prywatnie żona zaczytanego w e-bookach męża. Mama czterech pasjonatów czytania: dwóch nastolatków, samodzielnie czytającej siedmiolatki i pożerającego książki, w sensie dosłownym, roczniaka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *